Czy Polacy chętnie wynajmują samochody?

Wynajem długoterminowy posiada szereg zalet, nie zaskakuje więc to, że od samego początku wprowadzenia usługi na polskim rynku wydawał się on interesujący zarówno z perspektywy średnich, jak i małych firm. Ich przedstawiciele doceniali między innymi możliwość wymiany samochodu jeszcze w czasie trwania umowy, brak tych opłat, które wiążą się z ubezpieczeniem OC, a także zwolnienie z czynności serwisowych, wynajem długoterminowy miał więc argumenty, które pozwalały mu na konkurowanie z leasingiem. Z czasem zalety te stały się zresztą widoczne również dla odbiorców prywatnych. Ci ostatni uświadomili sobie w pewnym momencie, że wcale nie trzeba posiadać samochodu, aby z niego korzystać.

Właśnie ta grupa odbiorców miała decydujący wpływ na stworzenie oferty wynajmu krótko- i średnioterminowego, nie można zaś zaprzeczyć, że w ostatnim czasie spotyka się on ze szczególnie życzliwym przyjęciem. Okazuje się, że przekonywanie klientów indywidualnych do wynajmu samochodów mogłoby trwać zdecydowanie dłużej, firmom świadczącym tego typu usługi z pomocą przyszło jednak zamiłowanie naszych rodaków do podróżowania. Osoby, które w Polsce nie zdawały sobie nawet sprawy z tego, jak łatwo można wypożyczyć samochód, korzystały z tego rodzaju usług podczas urlopu zwłaszcza, w krajach basenu Morza Śródziemnego, w których praktyki takie są szczególnie popularne.

Po powrocie do kraju zaczynały więc szukać podobnych ofert. Osoby prywatne wynajmują samochody przez cały rok, można jednak wskazać okresy, w których usługi tego typu cieszą się szczególną popularnością. Z sytuacją taką mamy do czynienia między innymi z okresie wakacyjnym, a także w czasie długich weekendów i świąt. Oczywiście, nie zawsze wynajmowane są takie same samochody, a decyzja o zainteresowaniu konkretnym modelem jest uzależniona nie tylko od potrzeb, ale i możliwości finansowych. Warto przy tym pamiętać, że niezależnie od tego, o jakim typie samochodu jest mowa, klienci oczekują od niego komfortowego wyposażenia. Osoby korzystające z usług firm typu rent a car mają więc sprecyzowane oczekiwania.

Autor

Dagmara Hyż

Pracownik biura wynajmu pojazdów samochodowych, Bydgoszcz.

Zobacz również