Kompendium wynajmu samochodów – część II

Wyposażenie dodatkowe

Wyjazd z rodziną na wakacje w wypożyczonym samochodzie to często konieczność zaopatrzenia się w dodatkowy sprzęt. Nie jest to z pewnością wielki problem, ponieważ wszystkie wypożyczalnie są w stanie zaoferować nam nie tylko podstawowe elementy, ale również bardziej wyszukane wyposażenie. Najczęściej niezbędne są foteliki dziecięce, których koszt to 5-30 złotych na dobę. Klienci coraz częściej decydują się na nawigacje satelitarną oraz telefonię i sieć wi-fi w samochodzie. Są to odpowiednio koszty na poziomie 15-40 oraz 5-15 złotych za dobę. Warto pamiętać, że wyjazd zagraniczny to też „dodatkowe wyposażenie” i kosztuje dodatkowe 15-40 złotych za cały wyjazd. Jeśli pojawi się taka potrzeba, polskie wypożyczalnie mogą zaoferować także przyczepki czy bagażniki samochodowe lub nawet konsole do gier dla dzieci.

Ukryte koszty

Czasami ceny są za piękne., by mogły być prawdzie. Spowodowane jest to ukrytymi kosztami naliczanymi na różnym etapie wynajmu. Mają one różna postać. Często może to być chociażby fakt, że cennik ujęty jest w cenach netto, a płaci się w cenach brutto, wiec po doliczeniu 23% podatku VAT. Na umowie powinna być kwota końcowa wynajmu, co pozwala uniknąć wszelkich niespodzianek. A takie niespodzianki to m.in.: • Opłaty przygotowawcze, czyli koszty przygotowania samochodu do jazdy polegające m.in. na uzupełnieniu płynów eksploatacyjnych, zatankowaniu paliwa czy nawet na umyciu pojazdu. Czasami taki koszt jest podany w cenniku, a czasami trzeba go dokładnie poszukać w warunkach umowy, bo inaczej kwota pojawia się znikąd; • Opłaty za przekroczenie limitu kilometrów związane z tak zwanym średnim używaniem samochodu. Większość firm nie ma limitu kilometrów, ale u tych nielicznych, które je mają, może się to okazać drastycznie nieprzyjemną niespodzianką; • Opłata z umycie auta związana z tym, że oddawany nam samochód musi być czysty. Niektóre firmy oczekują, że my oddamy go w takim samym stanie, co zwykle jest konieczne tylko w granicach rozsądku, ale czasami doliczane są dodatkowe opłaty za nie idealnie czysty pojazd w momencie zwrotu. Istotny jest ponadto udział własny w ewentualnej szkodzie. Jeśli spowodujemy zdarzenie drogowe, musimy ponieść jego koszty. To normalne. Jeśli jednak szkody są pokrywane przez polisę AC, powinno się pokrywać tylko udział własny w takiej polisie, nie więcej jednak niż 1.000 złotych. Sęk w tym, ze niektóre firmy nawet za drobne rysy mogą pobrać całość tej kwoty.

Ubezpieczenie pojazdu

Ubezpieczenie pojazdu Prowadzenie pojazdu to ryzyko ponoszenia odpowiedzialności za spowodowane w czasie tego szkody. Oczywiście mamy tutaj komplet ubezpieczeń i w przypadku wypożyczalni samochodów są one wykupione zawsze. Niestety, pojawia się zazwyczaj jakiś udział własny w szkodach i kosztach, które na normalnych warunkach nie są pokrywane przez ubezpieczenie. Tak jak w przypadku prywatnego ubezpieczenia. Za dodatkową opłatą można jednak wykupić lepsze ubezpieczenia, które za 20-40 złotych za dobę całkowicie zniosą naszą odpowiedzialność finansową.

Autor

Dawid Nowak

Pracownik salonu napraw samochodów osobowych, Warszawa.

Zobacz również