Mały turysta, czyli jak przygotować się na wyjazd z dzieckiem?

Wakacje mogą być stresującym wydarzeniem zarówno dla dziecka, jak i rodziców, o ile nie przygotujemy się odpowiednio do nich, a przecież ma to być czas odpoczynku, radości i wspólnie spędzonych chwil. Jak zatem zorganizować wyjazd z dzieckiem, aby wszystko przebiegło po naszej myśli?

Jak przygotować się do podróży?

Planując wyjazd z dzieckiem, musimy pamiętać, iż jest to dla niego zmiana w codziennym rytmie dnia. Konieczne jest zatem staranne przygotowanie się do niego. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o komfortową podróż – niezależnie od tego, jakim środkiem komunikacji się poruszamy. Starszemu dziecku warto wytłumaczyć, ile czasu zajmie jazda, a w jej takcie pokazywać mijane atrakcje, co uprzyjemni podróż.

Niezależnie od wieku dziecka do samochodu warto wziąć wygodną poduszkę oraz kocyk, dzięki czemu nasza pociecha będzie mogła sobie pozwolić na ożywczą drzemkę. Nie zapomnijmy również o ulubionej zabawce. Gdy zaś wiemy, iż podróż będzie długa i nużąca, a po drodze nie będzie zbyt wielu atrakcji do pokazania, możemy zabrać ze sobą tablet, na którym dziecko będzie oglądać bajkę lub grać w gry.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając się w podróż z dzieckiem? Przedstawiamy kilka istotnych wskazówek.

  1. Przed wyjazdem dziecko powinno zjeść lekki posiłek.
  1. Jeżeli nasza pociecha cierpi na chorobę lokomocyjną, na 30 minut przed odjazdem warto mu podać odpowiedni lek. W takim przypadku ważne jest również to, aby dziecko umieszczone na tylnym siedzeniu mogło oglądać widoki w przedniej szybie. Zapobiega to nudnościom.
  1. W samochodzie koniecznie musi się znaleźć niegazowana woda. Podróżując, nie trudno bowiem o odwodnienie, co negatywnie wpływa na samopoczucie dziecka i sprawia, że automatycznie ma ono gorszy humor.
  1. Co dwie godziny warto robić krótkie przerwy, po to aby rozprostować nogi.
  1. Należy również zadbać o komfortową temperaturę, zwłaszcza jeżeli podróżujemy samochodem. Powinna ona sięgać 22o Celsjusza.
  1. Jeżeli mamy taką możliwość, podróżujmy nocą. Wówczas mamy większą szansę na to, iż dziecko po prostu zaśnie i nie przysporzy nam problemów.

Jakie rzeczy należy zabrać ze sobą?

Aby wyjazd był przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i rodziców, konieczne jest spakowanie odpowiednich akcesoriów i rzeczy, które sprawią, że wakacje przebiegną spokojnie i bez jakichkolwiek przeszkód. Wybierając się na wakacje z dzieckiem, zabierzmy ze sobą:

  • łóżeczko turystyczne – musimy je ze sobą zabrać, jeżeli na wakacje wybieramy się z niemowlakiem. Jest to nic innego jak rozkładany kojec, który zapewni maluchowi komfort spania w każdych warunkach – niezależnie od tego, czy w danym hotelu przygotowano odpowiednie miejsce dla niemowlaka.

Wybierając łóżeczko turystyczne, warto zwrócić uwagę na jego wagę i rozmiar po spakowaniu. Parametry te przesądzają o tym, czy akcesorium zmieści się do walizki lub bagażnika. Na rynku z powodzeniem jednak znajdziemy modele, których waga nie przekracza 10 kilogramów i są wyposażone w system szybkiego składania oraz torbę, która ułatwia transport i przechowywanie łóżeczka turystycznego,

  • wózek dla dziecka – też jest koniecznością, jeżeli wiemy, iż na wyjeździe będziemy dużo zwiedzać i spacerować. W takich warunkach dziecko może szybko się męczyć, a jego noszenie na rękach nie będzie komfortowe dla rodziców. Wówczas warto mieć pod ręką wózek.

W takim przypadku najważniejsze jest to, aby wózek wyposażony był w funkcję składania. Tylko wtedy będziemy go w stanie przewieźć bez przeszkód. Na wycieczkach najlepiej sprawdzają się spacerówki. Musimy jednak mieć na uwadze przede wszystkim wiek dziecka. Jeżeli jest ono niemowlakiem, nie możemy zrezygnować z gondoli, która zapewnia mu bezpieczeństwo i odpowiedni komfort,

  • lekarstwa – są konieczne, jednak nie warto z nimi przesadzać, zwłaszcza jeżeli dziecko nie cierpi na żadną chorobę. Niemniej, pod ręką warto mieć przede wszystkim lekarstwa przeciwgorączkowe, tabletki przeciwbólowe, czopki oraz preparaty zapobiegające ukąszeniom komarów i kleszczy.

Nie możemy zapomnieć także o kremach przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem (minimum 30) oraz balsamie łagodzącym po opalaniu, który ukoi gorącą skórę. Zabrać powinniśmy ze sobą także plastry i wodę utlenioną oraz tabletki przeciw bólowi gardła. Nawet niewielka infekcja może zepsuć cały wyjazd,

  • osłonki na okna w samochodzie – to nieoceniony gadżet, który zabezpieczy skórę i oczy niemowlęcia i dziecka przed słońcem i umożliwi mu komfortowe oglądanie widoków.

Planując wyjazd z dzieckiem, musimy starannie przygotować się do wyjazdu i samego pobytu. Zawczasu należy przewidzieć wszystkie potrzeby naszej pociechy, dzięki czemu zabierzemy z domu wszystkie potrzebne akcesoria i rzeczy, bez których wycieczka może się nie udać. Skompletowanie wyjazdowej wyprawki jest trudne, jednak nie niemożliwe. Pamiętajmy, że wspólne wczasy mogą nam dostarczyć niesamowitej frajdy. Nie warto zatem z nich rezygnować.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Dagmara Hyż

Pracownik biura wynajmu pojazdów samochodowych, Bydgoszcz.

Zobacz również