Wynajem samochodu – co warto wiedzieć cz. 1

Udając się do wypożyczalni samochodów po raz pierwszy najczęściej nie wiemy jak wygląda procedura wynajmu samochodu i jak wszystko należy tam załatwiać. Warto to wiedzieć, dlatego do tego odnosił się będzie ten wpis.

Opłaty

Decydując się na rezerwowanie samochodu i to niezależnie od tego w jakiej formie powinniśmy sprawdzić czy podana nam cena będzie zawierała w sobie podatek VAT. Chodzi o aż 23% ceny, dlatego lepiej to sprawdzić, by potem się nie zaskoczyć przykro. Jest jeszcze jedna opłata w postaci depozytu jaki będziemy musieli wpłacić. Jego wysokość uzależniona będzie od tego jakie auto chcemy wypożyczyć. W klasie A i B najczęściej będzie to kwota 500 złotych.

Przy klasie C trzeba będzie już wpłacić około 1000 złotych. Jeśli weźmiemy klasę D albo wyższą to trzeba wiedzieć, że kaucja będzie już nawet w wysokości 1500 złotych. Kwota pobrana na depozyt będzie oczywiście zwracana pod warunkiem, że auto będzie oddane w takim samym stanie jakim zostało nam przekazane. Pracownik będzie dokonywał odpowiedniego przeglądu i jeśli wszystko jest ok oddaje nam gotówkę. W przypadku płatności kartą kredytową za depozyt najczęściej środki są nam blokowane na rachunku i po oddaniu samochodu następuje rozliczenie i ta blokada jest zdejmowana.

Dokumenty przy wynajmie

Wynajmując samochód należy pokazać dokumenty, które nas do tego będą uprawniały. Oczywiście konieczny będzie jakiś dokument tożsamości a także prawo jazdy. Obywatele USA dodatkowo muszą także zaprezentować międzynarodowe prawo jazdy, które pozwala im na prowadzenie samochodów poza granicami kraju bez dodatkowych opłat. Jest to swego rodzaju potwierdzenie, które będzie stwierdzało, że dana osoba ma prawo do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli wynajmuje się samochód na firmę to należy dodatkowo przedstawiać oczywiście dokumenty firmowe, które będą identyfikowały wynajmującego. Musi być także informacja o uprawnieniach do prowadzenia firmowych pojazdów.

Autor

Aleksandra Mac

Pracownik biura wycieczek, Wrocław.

Zobacz również